Menüü

Targalt valitud vahetus- ja õuejalatsid tagavad lapsele mugava sammu nii koolis sees kui ka kooliteel.

 

Kuidas valida koolijalatsit?

Esmalt tuleks pöörata tähelepanu jalatsi tallale ja selle elastsusele. Tald ei tohi olla liiga jäik, mis takistab kõndimisel loomuliku rulluvust, samuti peab tald olema lame, mis aitab raskuse jaotada ühtlaselt, sest näiteks kõrge kannaosaga jalanõud võivad põhjustada liigset koormust varvastele.

Milline jalats on paras?

Sisejalatsi puhul tuleb alati pöörata tähelepanu ka haakuvusele. Tald ei tohi olla liiga libe ega ka liiga haakuv, sest mõlemad variandid suurendavad kukkumisohtu. Tallad ja vahetallad peaksid piisavalt amortiseerima kõndimisel tekkivat põrutust, et kaitsta liigeseid ja vähendada lihaskoormust. Sisejalatsite puhul tuleks kindlasti ka vaadata seda, et tald ei tekitaks nn jutte põrandale.

Jalatsi kannaosa peaks olema kinnitatud, kuna tagant lahtised jalanõud sunnivad jalatsit varvastega kinni hoidma. See aga takistab loomulikku kõndimist. Jalatsi kuju peaks alati jalale sarnanema, ehk liiga kitsad jalanõud ei ole jalgade arengu seisukohalt head, kõige lapsesõbralikumad on ikka piisavalt laiad ja jala kuju järgivad jalanõud. Arenev jalg tahab vaba liikumist, mitte jäika fikseerimist. Seega – sisejalatsiks sobivad ideaalselt Crocs sandaalid, mis on kerged, hingavad ja piisavalt laia liistuga , ning ei jäta põrandale jälgi.

Väikelapse puhul ei ole paraja jalanõu leidmine lihtne ja seetõttu tuleks enne poodiminekut jalg kodus ära mõõta. Jalanõud valides võib olenevalt kinnitusest ja jalanõu elastsusest jätta umbes poole sentimeetrisne varu. Liiga suur jalanõu takistab kõndimist ja suurendab komistamis- ning kukkumisohtu, väike jalanõu võib seevastu pärssivalt mõjuda jalagade arengule. Crocs on panustanud oma jalanõude disainis olulistele detailidele, mille on ka ortopeedid heaks kiitnud – kõrgem jalavõlv, et jalg oleks toestatud; kergus ja elastsus, et saaks vabalt ja taksitusteta liikuda; toestavus on tagatud ümberringi asetsevate rihmadega; vabadus Erinevatel mudelitel on erinev jalaliist, kuid enamjaolt pigem laiemapoolne ehk jalasõbralik.

Jalatsid kooliteele

Õues jooksmiseks parimad on korralikult toestatud tossud. Igapäevaseks kooliteeks, kuna meie kliima on valdavalt suhteliselt muutlik ja vihmane, sobivad aga hästi lamineeritud veekidla, hingava membraaniga jalatsid. Paraku on seda tüüpi jalatsid tihti ka suhteliselt kallid ning vajavad korrapärast hooldamist.

Nii ongi sügisel kindlaim valik korralik kummik või vihmasaabas, mis peaks olema kerge, elastne ja jalgu toetav.

Kergus on oluline seetõttu, et kummikutel puudub kinnitus ja kuna kummik ostetakse piisava suurusvaruga, siis raskemad kummikud hakkavad jalas loksuma, muudavad kõndimise ebamugavaks ja suurendavad kukkumisohtu. Elastsus tagab kõndimisel loomuliku rulluvuse ja välistab nn puujalaefekti. Lisaks tuleks vaadata, kas jalanõu sisetald on jala kuju järgiv ja toetab jalavõlve. Crocs vihmasaabastel puudub vooder, mis tagab märjaks saamisel kohese kuivamise.